Hopp til hovedinnhold

Åpent i dag: 10-18

Pingvinkunst fra Akvariet til TV-aksjonen

Bøylepingvinene Ariel, Hermine, Herborg og Pingeling gikk sist uke til verks for å «male» kunstverket "Bøylepingvinenes fargedrøm", som Akvariet i Bergen stolt har donert til NRK TV-aksjonens sin auksjon.

Pingvinkunst fra Akvariet til TV-aksjonen

På jakt etter noe unikt?

Auksjonen med flere spennende gjenstander som det er mulig å legge inn bud på startet mandag 12. oktober kl. 12.00. Inntektene fra salget av pingvinkunsten og alt det andre går uavkortet til årets TV-aksjon 18. oktober, som støtter NRC Flyktninghjelpen. Sammen skal vi bidra til at over 400 000 mennesker på flukt får et trygt sted å sove, et trygt hjem og håp for fremtiden.

Akvariet i Bergen er stolte av å kunne bidra til denne viktige saken, og håper pingvinenes unike kunstverk vil samle inn flere tusen kroner til årets TV-aksjon!

By på pingvinenes kunstverk!

pingviner-som-maler_nrktv-aksjonen2026.jpg
nrk-tv-aksjonen-2026.jpg
bli-bossebaerer2026.jpg
Engasjer deg!

Engasjer deg!

Vil du være med på verdens største dugnad? Her finner du inspirasjon og informasjon om hvordan du kan bidra.

Les mer om hvordan her!

Et kunstverk på pingvinenes premisser

Kunstverket "Bøylepingvinenes fargedrøm" er skapt av de fire sjarmerende bøylepingvinene Ariel, Hermine, Pingeling og Herborg fra Akvariet i Bergen.

Maleprosjektet var en morsom og trygg form for aktivisering. Pingvinene trener daglig på blant annet å gå på vekt og følge en «target», med fisk som belønning. Å spasere over lerretet ble dermed en gøyal vri på en aktivitet de allerede kjenner godt.

Det ble brukt dyrevennlig, vannbasert maling som er lett å vaske av, slik at det ikke blir sittende igjen på føttene eller tetter porene deres. Hele prosessen foregikk på pingvinenes premisser og under nøye oppsyn av fagansvarlig, slik at dyrevelferden var ivaretatt hele veien.

Relaterte artikler